התמכרויות התנהגותיות: תסמינים, סיבות וטיפול

התמכרויות התנהגותיות: תסמינים, סיבות וטיפול
התמכרויות התנהגותיות: תסמינים, סיבות וטיפול

תן אמון בתהליך הנכון ותגלה את עצמך מחדש!

התמודדות עם התמכרויות התנהגותיות יכולה להיות מבודדת ומציפה. במרכז מירקלס אסיה, אנו מציעים תוכנית טיפול הוליסטית המספקת את התמיכה והכלים הנחוצים להחלמה יציבה ומתמשכת.

ככל שהחיים המודרניים הופכים נגישים יותר, התמכרויות התנהגותיות הופכות נפוצות יותר ויותר. האינטרנט, הטלפונים הניידים וההתקדמויות הטכנולוגיות האחרות הגבירו את הנגישות של אנשים לפעילויות מסוימות, מה שמספק להם דרך קלה יותר להתמכר אליהן. למרות שסוגים אלו של התמכרויות התנהגותיות לרוב אינן פיזיות בטבען, בשונה מהתמכרות לסמים ואלכוהול, הן עדיין יכולות להיות מזיקות באותה מידה ולהוביל למגוון השלכות חמורות אם לא מטפלים בהן. 

התמכרויות התנהגותיות שפעם נחשבו נדירות או שאפילו לא היו קיימות הפכו נפוצות יותר ויותר, וחלקן, כמו התמכרות למדיה חברתית, אפילו נתפסות היום כתופעות נורמטיביות.

במאמר הזה נדון בהפרעות והתנהגויות ממכרות נפוצות, בסימפטומים, בגורמים ובדרכים בהן ניתן לטפל בהן.

 

הגדרת התמכרויות התנהגותיות

החל מהימורים וכלה בשימוש באינטרנט, קניות ומין, קיימות מספר התנהגויות ממכרות המכונות באופן קולקטיבי "התמכרויות התנהגותיות" או "התמכרויות תהליכיות".

בעוד שפעילויות אלה יכולות להיות נעימות ומספקות במינון מתון, כאשר הן הופכות אובססיביות או מוגזמות, הן נחשבות להתמכרות התנהגותית.

התמכרות תהליכית שונה מהתמכרות לחומר בכך שהאדם אינו צורך סמים או חומרים משני תודעה. עם זאת, מערכת התגמול והמסלולים במוח עדיין מגורים על ידי מעורבות בהתנהגויות אלה.

אלה המושפעים מהתמכרויות התנהגותיות מתקשים להימנע מהרגלים הללו למרות ההשלכות החמורות. רגשות אשמה, בושה וחרדה הם שכיחים, אך הדחף לעסוק בהרגלים דוחק את הרגשות הללו הצידה.

בחלק הבא נדון על הדמיון בין הפרעות שימוש בחומרים לבין התמכרויות התנהגותיות.

 

התמכרויות התנהגותיות לעומת התמכרויות לחומרים

אפשר לומר שהתמכרויות התנהגותיות והתמכרויות לחומרים הן שני צדדים של אותו מטבע, אך ההרכב הבסיסי שלהן שונה במידה ניכרת.

על פני השטח, התנהגות ההתמכרות באה לידי ביטוי בצורה שונה עבור כל סוג של התמכרות. בעוד התמכרויות לחומרים כוללות תלות פיזית בסמים או אלכוהול, התמכרויות התנהגותיות נשענות יותר על כפייתיות פסיכולוגית מאשר על צורך פיזיולוגי. לדוגמה, הימורים יכולים ליצור תשוקה עזה גם בלי חומר מוחשי המשמש כתמריץ, בניגוד לסמים כמו קוקאין, שבהם צריכה ממשית אמורה להתרחש לפני שחשים את השפעותיו.

במקרים רבים, המקור להתנהגויות אלה שונה לעיתים קרובות מזה הקשור להתמכרות לסמים או לשימוש לרעה באלכוהול – התמכרות לחומרים לרוב נובעת מגורמים סביבתיים כמו לחץ חברתי או נורמות חברתיות, בעוד התמכרויות התנהגותיות נוטות לנבוע מבעיות נפשיות עמוקות יותר.

בטיפול בהתמכרות התנהגותית, הדגש הוא יותר על שבירת דפוסי התנהגות קבועים. אם לאדם יש התמכרות הכוללת חומרים כמו סמים או אלכוהול, הטיפול מתמקד בעיקר בסיוע בניהול תסמיני גמילה והפחתת הסיכון להישנות.

 

דוגמאות להתמכרות התנהגותית

נסקור כמה דוגמאות להתמכרויות התנהגותיות שיכולות להיות בעלות השפעות שליליות על חיי האדם. בנוסף, קיימות צורות נוספות של התנהגויות כפייתיות שלא נפרט במאמר זה.

 

התמכרות לטלפון

התמכרות לטלפון היא בעיה מטרידה המציקה למיליוני אנשים בעולם ואינה מראה סימנים של האטה. אנשים הופכים תלויים עד כדי כך בטלפונים שלהם, עד שהם אינם מסוגלים לתפקד או לחיות את חיי היומיום ללא הטלפון.

תסמינים נפוצים כוללים בדיקה תכופה של הטלפון, תחושת חרדה בהיעדר השימוש בו, והזנחת תחומים אחרים בחיים עקב השימוש המופרז בטלפון. ההתמכרות מלווה בבעיות פיזיות שכיחות כגון מתח בעיניים וכאבי צוואר.

גורמים אפשריים להתמכרות לטלפון כוללים לחץ חברתי להישאר מחובר, שעמום ותחושות בדידות או חרדה.

אפשרויות הטיפול משתנות בהתאם לחומרת ההתמכרות ועשויות לכלול טיפול קוגניטיבי-התנהגותי CBT, קבוצות תמיכה והצבת גבולות ברורים על השימוש בטלפון. עם שיטות טיפול ותמיכה הולמות, אנשים המתמודדים עם התמכרות לטלפון יכולים למצוא מחדש איזון בין טכנולוגיה לבין החיים במציאות.

 

התמכרות לאינטרנט

בדומה להתמכרות לטלפון, התמכרות לאינטרנט היא כנראה אחת ההתמכרויות ההתנהגותיות הנפוצות ביותר כיום. זוהי התנהגות מסוכנת המזינה גם התמכרויות אחרות עליהן אנו מדברים כאן. כעת, כשיש לנו גישה לאינטרנט 24/7 הן בעבודה, בדרכים ובבית, התמכרות זו הופכת לאתגר הולך וגדל.

התסמינים עשויים לכלול רגזנות בהיעדר השימוש באינטרנט, התמקדות יתר במחשבות על האינטרנט, הזנחת פעילויות שבעבר היו נעימות עקב בילוי יתר באינטרנט, ויחסים מתוחים בשל בידוד מחברים ובני משפחה.

הסיבות להתמכרות לאינטרנט מגוונות בהתאם לנסיבות האישיות. עם זאת, גורם משותף הוא העדר קשרים חברתיים משמעותיים מחוץ לאינטרנט. האינטרנט יכול לספק בריחה מהמציאות עבור רבים, ומצב זה עלול להידרדר לבריחה לא בריאה.

טיפול התנהגותי מוצלח יכול לסייע לאנשים לנהל את זמן המסך שלהם ולהשתתף בפעילויות בריאות יותר מחוץ לרשת.

 

התמכרות למדיה חברתית

המדיה החברתית היא קרקע פורייה להתמכרות עם תופעות לוואי משלה. בין אם מדובר בטוויטר, אינסטגרם או פייסבוק, מדיה חברתית יכולה להיות מרוץ מתיש בכל הקשור להשוואות חברתיות ותחושות של חוסר שביעות רצון ושלמות עצמית.

תסמינים של התמכרות למדיה חברתית כוללים בדיקה קבועה של החשבונות, תחושת חרדה בהיעדר הגישה אליהם, הזנחת מערכות יחסים בגלל היצמדות יתרה למסך, וקושי להתרכז או להיות נוכחים בתחומים אחרים של החיים.

הסיבות דומות לאלה של התמכרות לאינטרנט: דימוי עצמי נמוך, בדידות, שעמום וכד'.

בנוסף, עליית הדופמין כתוצאה מ"לייקים" ושיתופים מובילה לצורך באישור מאחרים ותורמת להתמכרות ההתנהגותית.

טיפול בהתמכרות למדיה חברתית יכול לסייע לאנשים לזהות את הטריגרים שלהם, לקבוע גבולות בריאים עם טכנולוגיה, ליצור קשרים חברתיים משמעותיים מחוץ לרשת וללמוד דרכים טובות יותר לנהל רגשות ללא תלות במדיה חברתית.

 

התמכרות למשחקי מחשב

כיום, עם קונסולות משחק, משחקים ניידים ומשחקי מחשב, אין צורך עוד לצאת מהבית כדי לקבל את המינון היומי של ההנאה מהמשחקים – הכל זמין ונגיש בבית או בנייד.

הגישה לעולם המשחקים פתחה עולם חדש של התמכרות, שבו הגיימרים מתמכרים עד כדי נטישה של תחומים אחרים בחיים ופגיעה בבריאות הפיזית והנפשית שלהם. המשחקים מציעים בריחה מהמציאות לעולם כמעט מושלם, שבו אנשים יכולים למצוא תחושת זהות וייעוד שקשה יותר להשיג בחיים האמיתיים מחוץ לרשת.

יתרה מכך, חברות משחקי המחשב מבינות את פסיכולוגיית ההתמכרות ומעצבות את המשחקים שלהן כדי לשמר את מעורבות השחקנים.

אנשים המבלים יותר מדי זמן במשחקים עלולים לסבול מבעיות רפואיות ובעיות שינה, דיכאון, בידוד חברתי וירידה בביצועים אקדמיים.

טיפול בהתמכרות למשחקי וידאו כולל זיהוי הסיבות העומדות בבסיסה, שיכולות לנבוע מחוסר בפעילויות מספקות בתחומים אחרים בחייהם או צורך בבריחה מהמציאות.

טיפול נכון יכול לסייע למכורים למשחקים לפתח יחס בריא יותר עם העולם הדיגיטלי על ידי זיהוי וניהול גורמי הסיכון שלהם, קביעת מגבלות שימוש, ומעורבות בפעילויות מועילות יותר מחוץ לרשת שיחליפו את הזמן המוקדש כעת למשחקים.

 

התמכרות להימורים

התמכרויות להימורים הן כמו רכבת הרים שלא עוצרת. העליות והמורדות הן אלה שמושכות אנשים מכורים לחזור ולהמשיך להמר. קשה לעמוד בפני תחושת אי הוודאות והפוטנציאל לזכייה גדולה, גם עם הידיעה ש"הבית" תמיד מנצח בסופו של דבר.

סוג זה של התמכרות התנהגותית היה קיים במשך אלפי שנים, אך עם הנוחות של מגוון אינסופי של אתרי הימורים מקוונים ומקומות הימורים פיזיים, קל יותר להישאב פנימה ולהתמכר.

לטיפול בהתמכרות להימורים לחצו כאן >>

התמכרות להימורים עלולה להוביל למגוון השלכות שליליות, החל מבעיות כלכליות עקב הוצאות גדולות ולקיחת הלוואות מחברים ומשפחה, ועד לבעיות במערכות יחסים. ייתכנו גם בעיות רפואיות פוטנציאליות כתוצאה מחרדה או לחץ. אנשים מכורים להימורים עלולים להתמודד עם בעיות הערכה עצמית, התקפי דיכאון ותחושות אשם.

טיפול בהתמכרות להימורים נועד לעזור לאנשים להשיב את השליטה בחייהם ובכספם, לשלוט בדחפים, ולפתח מיומנויות התמודדות טובות יותר. הטיפול מאפשר להבין מדוע הם התחילו להמר, מה שעוזר לטפל בשורש הבעיה.

התמכרות לקניות

המשווקים מכנים זאת 'תרפיית שופינג' כאילו זוהי פעולה שאנשים צריכים לבצע כדי להרגיש טוב יותר. עבור קונים רבים, אלו קניות רגשיות שדורשות טיפול.

התמכרות לקניות היא הפרעת שליטה בדחף שגורמת להתרוממות רוח בעת קנייה. תחושה זו לעיתים קרובות חולפת במהירות, ומעגל ה'קניה-שימוש-השלכה' נמשך עד שמופיעות השלכות חמורות – כספיות, נפשיות ובעיות במערכות יחסים, בנוסף ללחץ ודיכאון שהתמכרות לקניות יכולה לגרום.

אנחנו לא רוצים להיות שליליים מדי לגבי האינטרנט, שכן יש לו יתרונות רבים. אך עם הנוחות של קניות מקוונות, ייתכן שזה מחמיר אצל אנשים עם נטייה מוקדמת להתמכרות לקניות. אפשרויות משלוח באותו היום ורכישה מיידית עם מועד תשלום מאוחר, מקשות על היכולת להתנגד לדחף.

הטיפול בהתמכרות לקניות הוא דו-שלבי: ראשית, פסיכותרפיה לזיהוי טריגרים ופיתוח יחס בריא יותר לקניית חפצים, ושנית, שינוי אורח חיים כמו תקציב והגבלות. שבירת מעגל ההתמכרות לקניות כרוכה בניהול טוב יותר של לחצים, וכן השתתפות בקבוצות תמיכה לשיתוף סיפורים וחוויות עם אנשים הניצבים בפני מאבקים דומים.

התמכרות לפורנו

זוהי התנהגות אובססיבית שבה אדם מחפש, צופה ומאונן על פורנוגרפיה באופן קבוע, מה שלעיתים קרובות גורם לתוצאות שליליות או מזיקות. תסמינים הקשורים לסוג התמכרות זה כוללים עיסוק מוגבר במחשבות מיניות, הזנחת התחייבויות כדי לצפות בפורנו, תחושת אשם או בושה לאחר מכן, ותסמיני גמילה כשאין אפשרות לגשת לפורנוגרפיה. במקרים מסוימים, זה אף עלול להוביל להשלכות משפטיות.

בעיות במערכות יחסים וקושי באינטימיות הם לעיתים קרובות תוצאות של התמכרות לפורנו, וחלק מהמכורים עשויים לחוות שינויים פיזיים במוח, כמו ירידה ברגישות לעונג.

בריאות נפשית, סביבה, דינמיקת חיי המשפחה, וחוויות קודמות של טראומה – כל אלה יכולים לתרום להתמכרות לפורנו. עם זאת, הסיבות משתנות מאדם לאדם. טיפול יכול לסייע בבניית אסטרטגיות התמודדות בריאות יותר כדי לשנות את היחס לפורנוגרפיה.

התמכרות למין

התמכרות למין היא קרובת משפחה של התמכרות לפורנו, מכיוון שהיא כרוכה בכפייה חזקה להיות מעורב בפעילות מינית מסוכנת למרות ההשלכות הפוטנציאליות.

אדם מכור למין עשוי לבלות זמן רב בעיסוק בפנטזיות או התנהגויות מיניות ולחוש צורך עז למין, אך לעתים קרובות ירגיש אשם או מבויש על מעשיו לאחר מכן.

כאשר אנשים נותנים דרור להתנהגויות מסוכנות אלה, הם עלולים להרוס מערכות יחסים, להיחשף למחלות מין ולסכן את בריאותם, ואף להרגיש מנוכרים או סחוטים רגשית.

בעוד שהגורמים להתמכרות למין אינם ידועים במלואם, יש ראיות המצביעות שטראומות מוקדמות בילדות וחשיפה לתוכן מיני מפורש בגיל צעיר עשויים לתרום לכך. גם מצבי בריאות נפשיים מסוימים או נטייה ביולוגית יכולים להיות גורמים אפשריים.

טיפול בהתמכרות למין כולל הגעה לשורש הבעיה וטיפול התנהגותי כדי לסייע למכור ללמוד לנהל את הדחפים שלו.

התמכרות למערכות יחסים

דחף אובססיבי לאישור, אהבה ותחושת שייכות מאפיינים התנהגות לא אדפטיבית זו. אנשים עם התמכרות למערכות יחסים מחפשים באופן קבוע מערכות יחסים חדשות על מנת להימנע מתחושות של ריקנות או חוסר ביטחון. האדם עשוי גם להשתמש במערכות יחסים כדרך להרגיש אהוב ומקובל, גם כאשר הקשרים שטחיים או לא בריאים.

לרוע המזל, ניסיונות אלה לאינטימיות עלולים להוביל למערכות יחסים לא מספקות ולירידה כללית בביטחון ובדימוי העצמי.

סימנים של התמכרות למערכות יחסים כוללים מעורבות במספר רב של מערכות יחסים רומנטיות בו-זמנית, קושי לסיים מערכות יחסים שליליות, הצגת התנהגות תלותית כלפי בני זוג, ותחושת חרדה בהיעדר מערכת יחסים.

הגורמים לכך קשורים לרוב לחוויות שליליות בילדות, כמו התעללות, דימוי עצמי נמוך, משפחה בלתי תומכת ורשת חברתית דלה. ישנן גם עדויות לגורם גנטי אפשרי.

הטיפול מתמקד בדרך כלל בשיפור מיומנויות תקשורת, בניית מערכות יחסים בריאות עם משפחה וחברים, והתמודדות עם סוגיות התקשרות.

התמכרות לאוכל

התמכרות לאוכל היא התמכרות התנהגותית נפוצה, שבה אנשים הופכים אובססיביים למאכלים מסוימים, בעיקר אלה עתירי סוכר או שומן, ולעיתים מוצאים שקשה מאוד להפסיק לאכול גם לאחר שהם שבעים.

בנוסף לבעיות בריאות פיזיות רבות שהפרעת אכילה יכולה לגרום כמו עלייה במשקל, סוכרת, מחלות לב וכולסטרול גבוה, קיים גם הנטל הנפשי של תחושת אשם ובושה, הפוגע בדימוי העצמי.

אפשרויות הטיפול בהתמכרות לאוכל כוללות טיפול על מנת להתמודד עם היבטים פסיכולוגיים הקשורים בהפרעה, קבוצות תמיכה עם אנשים במצב דומה, ושינוי אורח חיים כמו פעילות גופנית או תכנון ארוחות בריאות, העוזרים להימנע ממזונות מסוימים ולקדם הרגלי אכילה בריאים.

התמכרות לפעילות גופנית

נדיר לפגוש רופא שלא ממליץ על פעילות גופנית. אך עבור אנשים מסוימים, פעילות גופנית מופרזת יכולה להיות מזיקה כמו העדר פעילות בכלל.

התמכרות לפעילות גופנית מתבטאת בדחף מוגזם ואובססיבי להתאמן, תוך דחיפת עצמם מעבר לגבול היכולת.

לעיתים קרובות קשה לזהות את סימני ההתמכרות לפעילות גופנית מכיוון שהם עלולים להיראות כהתנהגות בריאה הקשורה להתעמלות סדירה.

אנשים עם התמכרות לפעילות גופנית חשים לרוב תחושת אופוריה בעת אימון ועלולים להתמכר לתחושה זו. הם נדחפים לצאת לריצה או להרים משקולות למרות תשישות או פציעה. הם נוטים לתת עדיפות לאימונים על פני תחומים אחרים בחיים, מה שמגביר את הסיכון לסיבוכים רפואיים. הם עלולים גם לחוש אשמה בהיעדר אימון ותסכול במקרה של היעדרו. 

הגורמים עדיין נחקרים, אך זה קשור כנראה לשחרור אנדורפינים בזמן אימון ממושך, לדימוי גוף שלילי או למחסור בחיזוקים חיוביים בתחומי חיים אחרים.

הטיפול כרוך בדרך כלל בהתמודדות עם בעיות פסיכולוגיות בסיסיות כמו ביטחון עצמי נמוך. כתחליף לפעילות גופנית אובססיבית, אפשר לעסוק בפעילויות המכבידות פחות על הגוף.

התמכרות תיאוריות קונספירציה

התמכרות לתיאוריות קונספירציה היא התמכרות התנהגותית שבה אדם מאמין בתיאוריות קונספירציה חסרות ביסוס ובאמונות שוליים ללא תימוכין בראיות או בעובדות. אנשים עם התמכרות זו ישקיעו שעות רבות בחיפוש, דיון והגנה על אמונותיהם – לרוב על חשבון יחסים חברתיים עם משפחה או חברים שאינם שותפים לדעות הללו.

התמכרות זו יכולה לפגוע קשות ברווחה הנפשית, מכיוון שאנשים עם התמכרות לתאוריות קונספירציה לעיתים קרובות סובלים מחרדה מוגברת ותחושות פרנויה.

הטיפול בהתמכרות לתאוריות קונספירציה עשוי לכלול טיפול הממוקד בפיתוח סקפטיות בריאה ומיומנויות חשיבה ביקורתית, על מנת לנתח טוב יותר מידע לפני קבלתו כעובדה.

טיפול בהתמכרות התנהגותית

הביטוי "יותר מדי מדבר טוב" מתאים כאשר מדובר בהתמכרות התנהגותית. פעילות גופנית, פעילות מינית סדירה או מילוי טופס טוטו הם התנהגות תקינה ואף חלקן מועילות לבריאות. עם זאת, יש נקודת מפנה שבה פעילויות אלו יכולות להפוך להרסניות ואף מסוכנות, ויש צורך בטיפול.

למרבה המזל, קיימות אפשרויות טיפול מגוונות עבור אלו הנאבקים בהתמכרות התנהגותית. טיפול קוגניטיבי-התנהגותי CBT הוא לרוב האופציה המועדפת לזיהוי ושינוי דפוסי חשיבה והתנהגות התורמים להתמכרות. גם טיפולים אחרים כמו טיפול פסיכודינמי או טיפול בהיפנוזה יכולים להיות יעילים.

קבוצות תמיכה, טיפול משפחתי ותוכניות 12 הצעדים יכולים לספק תובנות על דרכי ההתמודדות של אחרים עם התמכרויותיהם.

יציאה מאזור הנוחות ומהסביבה המוכרת למרכז גמילה יכולה להיות יעילה מאוד. מרכזי גמילה בדרך כלל עוזרים על ידי מתן סיוע רפואי, פגישות טיפול ופעילויות המאפשרות לאנשים להתמקד בהחלמתם.

טיפול בהתמכרויות התנהגותיות במרכז מירקלס אסיה

מירקלס אסיה הוא מרכז גמילה מוביל בתאילנד, המציע תוכנית טיפול מקיפה להתמכרויות התנהגותיות. עם הצוות המקצועי והמנוסה שלנו וגישה הוליסטית להחלמה, זו הסביבה האידיאלית לחזור למסלול ולהשתקם.

המרכז שלנו ממוקם בגן עדן טרופי על האי פוקט בתאילנד. לקוחות מכל רחבי העולם מגיעים ל-מירקלס אסיה כדי לעבור תהליך גמילה יעיל ומוצלח.

במירקלס אסיה אנו מאמינים שהדרך היחידה להתמודד עם התמכרות היא על ידי טיפול בתסמינים הפיזיים והנפשיים שלה. על ידי מתן סביבה מובנית וצוות מקצועי ייעודי, מטרתנו היא לסייע למטופלים לרכוש מנגנוני התמודדות חדשים ודרכים לנהל רגשות, תוך התמקדות בשינוי אורח חיים להחלמה ארוכת טווח.

אם אתה או מישהו קרוב אליך סובל מכל סוג של התמכרות התנהגותית, פנה אלינו לקבלת עזרה. במירקלס אסיה אנחנו כאן כדי לספק לך את הכלים והמשאבים הנחוצים להתחיל במסע גמילה מוצלח.

צור קשר לקבלת מידע נוסף על איך אנחנו יכולים לסייע לך או לאדם קרוב להשיג החלמה יעילה ומתמשכת!

 

מידע נוסף שעלול לעניין אותך:

 

מוכנים לחוות את ההבדל ב-Miracles Asia?

צוות המומחים שלנו להתמכרויות יסייעו לכם לקבל את העזרה שאתם צריכים. התקשרו אלינו עוד היום, או השאירו את פרטיכם על מנת להתחיל את המסע אל גמילה מוצלחת.

לבירורים ומידע

עלוני מידע - מירקלס אסיה

שלחו פרטי התקשרות
לשיחת ייעוץ חינם!

למחירים ועוד פרטים הזינו את פרטי הקשר שלכם וניצור עמכם קשר לשיחת ייעוץ חינם עם איש מקצוע המומחה בתחום ההתמכרויות.